۱۳۹۷ يکشنبه ۳۱ تير
English
صفحه اصلی
1395/10/05 نشست تخصصی صنایع و معادن طبس
نشست تخصصی صنایع و معادن طبس
به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان طبس، نشست تخصصی صنایع و معادن طبس با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار خراسان جنوبی در فرمانداری ویژه شهرستان برگزار شد.
 سید مهدی طلائی مقدم معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس در این نشست به دکتر کرباسیان- معاون وزیر و رئیس هیأت عامل ایمیدرو، دکتر سرغینی و مهندس ابویی معاونین معدنی و سرمایه گذاری و مهندس جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید نیز در این سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت را همراهی می کنند؛ خیرمقدم گفت.
معاون استاندار و فرماندار ویژه طبس ضمن ابراز خرسندی از وقوع سفر دولتمرد توسعه زیربنایی کشور به طبس، گفت: امیدوارم سفری که به همت و عنایت جناب آقای مهندس پرویزی- استاندار بزرگوار خراسان جنوبی و توجه ویژه وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به طبس صورت خواهد گرفت؛ برکات و عایدات خوبی برای شهرستان و استان داشته باشد.
وی تاکید کرد: شهرستان طبس با گستره وسیع معدنی بعنوان پایتخت زغالسنگ کشور محسوب می شود که منتظر نگاه هیئت دولت بعنوان منطقه ویژه معدنی کشور است.
طلائی مقدم تصریح کرد: طرح طبس، منطقه ویژه معدنی کشور؛ ایجاد پژوهشکده زغالسنگ؛ تحقق دو درصد سهم فروش معادن در راستای عمران منطقه از درخواست های عمده شهرستان از وزیر صنعت، معدن و تجارت است.
نماینده عالی دولت در طبس گفت: سهم دو درصد برای دو شهرستان بافق و طبس مورد تایید مقامات کشوری قرار گرفته است که بافق این سهم را دریافت کرده و طبس نیز باید از این سهم بهرمند شود.
وی افزود: تامین مواد اولیه برای واحدهای فراوری جوار معدنی یکی از دغدغه های سرمایه گذاران است که می طلبد وزارت صنایع و معادن در این مورد توجه ویژه ای مبذول دارند.
طلائی با برشمردن مشکلات صنایع شهرستان طبس گفت: کک، سیمان و کانسرام منتظر اقدامات نهایی جهت ساماندهی و برگشت به چرخه تکمیل و راه اندازی است.
امام جمعه طبس ضمن تایید مطالب مطروحه مهندس طلائی گفت: سفر مهندس نعمت زاده در دولت سازندگی به طبس برکات خوبی داشت و امیدواریم این سفر نیز دارای خیر برای شهرستان باشد
حجت الاسلام مهاجریان مقدم افزود: زغالسنگ بعنوان یک شریان خط تولید کشور و معادن غنی شهرستان طبس این منطقه را متفاوت و ویژه کرده است.
وی طبس را شهر انقلاب برشمرد و گفت: زلزله طبس موجب شد موتور انقلاب در سازندگی این شهرستان شتاب پیدا کند و امروز هرچه در این منطقه هست؛ مرهون نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
امام جمعه طبس در این نشست از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست تا برای کمک به هزینه خرید یکدستگاه MRI دستور لازم صادر کند.
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس خواهان برگشت معادن واگذار شده به بخش خصوصی به دولت شد.
استاندار خراسان جنوبی در این دیدار ضمن تقدیر از وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امیدواریم سفر مهندس نعمت زاده موجب برکت در استان و شهرستان طبس شود.
مهندس پرویزی افزود: تصمیماتی که در بازدید از حوزه معدنی و صنایع اتخاذ گردد، زمان بر خواهد بود اما به طور یقین انجام شدنی است.
وی تصریح کرد: دو درصد سهم معادن که می تواند نقش بسزایی در توسعه منطقه داشته باشد منتظر تاکید مقام عالی وزارت است.
نماینده مردم طبس در مجلس شورای اسلامی گفت: بخش خصوصی به بلوغ نرسیده است که بتواند طرح های بزرگ را هدایت کند و تنها درخواست شهرستان طبس ابلاغ طرح جامع زغالسنگ طبس می باشد.
امیرحسنخانی افزود: در طبس به اشتغال نگاه امنیتی داریم و به دلیل عدم تامین زیرساخت ها مهاجرت رقم خورده است و مساله انتقال آب نیز یک مساله اساسی است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست تخصصی از خدمات مهندس شکیبی در طبس به نیکی یاد کرد و گفت: سیاست های اقتصاد مقاومتی بعنوان الگوی حرکتی دولت تدبیر و امید است.
مهندس نعمت زاده به تنوع مواد معدنی در استان خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: عین اقتصاد مقاومتی پیشگیری از خام فروشی است و باید نسبت به فراوری مواد معدنی تلاش مضاعفی داشته باشیم که نمونه ان را در فراوری سنگ کشور عملی کرده ایم.
وی تصریح کرد: تولید فولاد نیازمند اب است که این محدودیت در طبس راه اندازی این صنعت امکان پذیر نیست.
نعمت زاده راه اندازی پژوهشکده زغالسنگ در طبس را مورد تاکید قرار داد و در این زمینه قول مساعد داد و گفت: صنایع جوار معدنی زغالسنگ نیازمند مطالعه و بررسی است که باید روی مدل های اقتصادی پیشنهادی بررسی شود.
وی افزود: برای پرداخت 2 درصد سهم فروش محصولات معدنی موافقم و واحدهای مرتبط در حوزه معدنی این مهم را عملیاتی کنند.
وزیر صنایع و معادن در خصوص اعتبار جهت تجهیز معادن زغالسنگ گفت: هیچ اعتبار دولتی در این زمینه وجود ندارد و هر چه در این حوزه هزینه می شود از درآمد معادن موجود است.
نعمت زاده در توضیح استفاده از صنایع جوار معدنی گفت: ابتدا باید زیرساخت تامین آب فراهم شود.
وی در خصوص مشکل کک طبس گفت: انچه بانک عامل تسهیلاتی بعنوان عدم توجیه اقتصادی صنعت کک طبس مطرح کرد بر اساس نظر کارشناسان بانکی بوده است که البته این مورد رفع شد و امیدواریم که بزودی مشکل تسهیلاتی این صنعت حل شود.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تعداد بازدید: 198
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal