۱۳۹۸ جمعه ۴ بهمن
English
صفحه اصلی
فرهنگ و هنر
مردم طبس از ايرانيان قديم و از نژاد آريايي مي‌باشند ، اگرچه اين شهر به‌عنوان دروازه خراسان براي عرب‌ها هميشه موردتوجه و علاقه اين مهاجرين بوده است ؛ اما هنوز بسياري از خصوصيات اخلاقي و عادات ايرانيان قديم را در بين مردم طبس مشاهده مي‌كنيم و در واقع آن‌ها فرهنگ و آداب‌ورسوم اقوام مهاجم را به گونه‌اي لطيف بافرهنگ باستاني و اجدادي خود درهم‌آميخته و تلفيقي موزون و خوش‌آهنگ ايجاد كرده‌اند .
از نظر مذهب ، اهالي شهرستان مسلمان و 99/7 درصد آن‌ها شيعه دوازده‌امامي هستند .
ديدوبازديدهاي دسته‌جمعي نوروزي و ساير اعياد از بزرگ‌ترهاي فاميل و قبيله و سوگواري‌هاي محرم‌الحرام و مراسم نخل برداري امام حسين (ع) و اصغر صغير و ساير مراسم عزاداري به شيوه‌هاي خاص ، شبيه‌خواني و نمايش‌هاي خياباني مذهبي ، نذري‌هاي متعدد در اعياد و روزهاي خاص و وفات بزرگان دين ، برگزاري جلسات متعدد ختم قرآن به‌صورت جمعي در ماه مبارك رمضان به‌صورت خاص در حسينيه‌ها ، تكايا و مساجد و در ساير ماه‌هاي سال به‌طور عام ، برگزاري راهپيمايي و برنامه‌هاي خاص همه‌ساله در صحراي طبس محل سقوط هواپيماهاي جاسوسي آمريكا در 5 ارديبهشت 57 با مدد اعجاز پروردگار(طوفان شن)، برگزاري همايش‌هاي مختلف كوير نوردي بين‌المللي و داخلي كه همه‌ساله در حال انجام است ، برگزاري مراسم ازدواج با شيوه‌هاي خاص و آداب سنتي ازجمله پاگشا و پاتختي و جشن‌هايي از آن قبيل و رفتن درشب جمعه بر سر مزار متوفيان و شهدا ازجمله رسومات رايج شهرستان طبس بوده و هست .
در شهرستان طبس تعداد چهار كانون آگهي و تبليغاتي و تعداد هفت چايخانه با كاربري ديجيتال وافي است مشغول به فعاليت هستند.
انتشارات فراونگ طبس تنها انتشارات شهرستان و درعين‌حال فعال مي‌باشد كه تاكنون 9 عنوان كتاب به چاپ رسانيده است .
نشريه افق طبس به‌صورت ماهنامه و منظم چاپ مي‌شود و اين شهرستان علاوه بر نشريه مكتوب افق داراي سه نشريه الكترونيكي و پايگاه خبري به نام‌هاي طبس , هودر و گلشن طبس مي‌باشد . در شهرستان طبس تعداد چهار موسسه فرهنگي و هنري اعم از تك منظوره و چندمنظوره درزمينه هاي فرهنگي هنري , همايش‌ها و انجمن‌هاي شعر و ادب فعاليت دارند. دكه مطبوعاتي قاصدك در طبس تنها مركز فعال در توزيع نشريات و روزنامه‌هاي محلي و سراسري است . تعداد 25 خبرنگار در شهرستان طبس , رويكردها, فعاليت‌ها و اخبار شهرستان را در كوتاه‌ترين زمان اطلاع‌رساني و منعكس مي‌نمايند. طبس داراي نمايندگي دبيرخانه كانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد خراسان جنوبي در شهرستان است و تعداد 49 كانون فرهنگي و هنري در طبس فعاليت دارند. تعداد چهار موسسه فرهنگي قرآن و عترت و سه كتاب‌فروشي در شهرستان طبس نيز فعاليت دارند. شهرستان طبس داراي انجمن نمايش و شركت سينمايي توران فيلم بوده و سه آموزشگاه آزاد هنري و يك‌خانه فرهنگ ديجيتال و دو مركز بازي‌هاي رايانه‌اي در اين شهرستان فعاليت مي‌كنند . از نظر فضاي فرهنگي هنري , اين شهرستان با توجه به وسعت و جمعيت نيازمند توجه و توسعه بيشتري مي باشد به‌طوري‌كه طبس از معدود شهرستان‌هايي است كه فاقد مجتمع فرهنگي و هنري مي‌باشد. در اين شهرستان با پيگيري‌هاي صورت گرفته از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي سينماي ديجيتال در محل سالن آمفي‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي راه‌اندازي شده و اكران فيلم از 4 شهريورماه 94 آغاز گرديده است .
تاریخ به روز رسانی: 1394/08/12
تعداد بازدید: 12244
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal