۱۳۹۸ يکشنبه ۶ بهمن
English
صفحه اصلی
معرفی بخش دیهوک


بخش دیهوک با وسعتی معادل 23 هزار کیلومتر مربع و 11هزار نفر با 40 روستای دارای سکنه که از مجموع این روستاها 16 روستا دارای شورای اسلامی ( اصفهک ، چیروک ، سرند، ماودر، پیکوه ، امیرآباد، امامزاده علی ، سعیدآباد، اسماعیل آباد ، دهنو ، زنوغان، عرب آباد، اسفندیار، مرغوب ، نای بند و زردگاه) و 14 روستا دارای دهیاری می باشد (روستای سعیدآباد و امیرآباد فاقد دهیاری) و یک شهر (دیهوک) در فاصله 85 کیلومتری جنوب شرقی طبس و 220 کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است.

بخش دیهوک از شمال به شهرستان فردوس (خراسان جنوبی )، از جنوب به شهرستانهای راور وکوهبنان ( استان کرمان ) ،از شرق به شـهرستان بیرجنــد ( خراسان جنوبی ) و از طرف غرب به شهرستان طبس متصل و دارای دو دهستان به نام های دیهوک و کویـــر می باشد.

دیهوک دارای آب و هوای گرم و کویری بوده و بالاترین درجه حرارت سالیانه در ماههای تیر و مرداد 48 درجه سانتیگراد و کمترین درجه حرارت در ماههای دی و بهمن 10- درجه سانتیگراد می باشد.

این بخش دارای 2 اداره مستقل (راه وشهرسازی و شهرداری )و 25 نمایندگی ادارات و نهادها می باشد ، تعداد واحدهای آموزشی 32 واحد ، 2 واحد در مقطع دبیرستان، 6 واحد درمقطع راهنمایی و 24 واحد در مقطع ابتدایی است .

بزرگترین معادن ذغالسنگ کشور در این بخش وجود دارد معادن زغالسنگ پروده 1و2و3 ، شرکتهای نگین ، معدنجو ، تخت زیتون با حدود 2200 نفر نیروی کار و همچنین شرکت ماسه ریخته گری چیروک با 46 نفر نیروی شاغل وتولید روزانه حدود 15 تن ماسه ریخته گری در حال فعالیت هستند.

در این بخش اماکن زیارتی امامزاده زرگ ، امامزاده علی ، پیربنو و امامزاده شیخ احمد زنوغان وجود دارد.

آثار تاریخی این بخش شامل بافت تاریخی روستاهای اصفهک ، نای بند ، اسفندیار و پیکوه است و روستاهای نای بند ، اصفهک و سرند جزء روستاهای هدف گردشگری می باشد.

در حوزه کشاورزی و دامداری این بخش دارای 512 هکتار سطح کشت محصولات زراعی و 556 هکتار باغی بوده و 62 رشته قنات ، 22 دهانه چشمه و 10 حلقه چاه موتور کشاورزی در آن فعال می باشد . اغلب محصولات کشاورزی شامل : سبزیجات ، محصولات باغی ، زعفران ، جو ، گندم است و تعداد 2 واحد مرغداری صنعتی و 4 واحد مجتمع دامداری (دوواحد شیری و دو واحد گوشتی ) در حال فعالیت می باشد.

تاریخ به روز رسانی: 1395/08/11
تعداد بازدید: 7462
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal