۱۴۰۲ سه شنبه ۴ مهر
English
صفحه اصلی
فرهنگ و هنر
مردم طبس از ايرانيان قديم و از نژاد آريايي مي‌باشند ، اگرچه اين شهر به‌عنوان دروازه خراسان براي عرب‌ها هميشه موردتوجه و علاقه اين مهاجرين بوده است ؛ اما هنوز بسياري از خصوصيات اخلاقي و عادات ايرانيان قديم را در بين مردم طبس مشاهده مي‌كنيم و در واقع آن‌ها فرهنگ و آداب‌ورسوم اقوام مهاجم را به گونه‌اي لطيف بافرهنگ باستاني و اجدادي خود درهم‌آميخته و تلفيقي موزون و خوش‌آهنگ ايجاد كرده‌اند .
از نظر مذهب ، اهالي شهرستان مسلمان و 99/7 درصد آن‌ها شيعه دوازده‌امامي هستند .
ديدوبازديدهاي دسته‌جمعي نوروزي و ساير اعياد از بزرگ‌ترهاي فاميل و قبيله و سوگواري‌هاي محرم‌الحرام و مراسم نخل برداري امام حسين (ع) و اصغر صغير و ساير مراسم عزاداري به شيوه‌هاي خاص ، شبيه‌خواني و نمايش‌هاي خياباني مذهبي ، نذري‌هاي متعدد در اعياد و روزهاي خاص و وفات بزرگان دين ، برگزاري جلسات متعدد ختم قرآن به‌صورت جمعي در ماه مبارك رمضان به‌صورت خاص در حسينيه‌ها ، تكايا و مساجد و در ساير ماه‌هاي سال به‌طور عام ، برگزاري راهپيمايي و برنامه‌هاي خاص همه‌ساله در صحراي طبس محل سقوط هواپيماهاي جاسوسي آمريكا در 5 ارديبهشت 57 با مدد اعجاز پروردگار(طوفان شن)، برگزاري همايش‌هاي مختلف كوير نوردي بين‌المللي و داخلي كه همه‌ساله در حال انجام است ، برگزاري مراسم ازدواج با شيوه‌هاي خاص و آداب سنتي ازجمله پاگشا و پاتختي و جشن‌هايي از آن قبيل و رفتن درشب جمعه بر سر مزار متوفيان و شهدا ازجمله رسومات رايج شهرستان طبس بوده و هست .
در شهرستان طبس تعداد چهار كانون آگهي و تبليغاتي و تعداد هفت چايخانه با كاربري ديجيتال وافي است مشغول به فعاليت هستند.
انتشارات فراونگ طبس تنها انتشارات شهرستان و درعين‌حال فعال مي‌باشد كه تاكنون 9 عنوان كتاب به چاپ رسانيده است .
نشريه افق طبس به‌صورت ماهنامه و منظم چاپ مي‌شود و اين شهرستان علاوه بر نشريه مكتوب افق داراي سه نشريه الكترونيكي و پايگاه خبري به نام‌هاي طبس , هودر و گلشن طبس مي‌باشد . در شهرستان طبس تعداد چهار موسسه فرهنگي و هنري اعم از تك منظوره و چندمنظوره درزمينه هاي فرهنگي هنري , همايش‌ها و انجمن‌هاي شعر و ادب فعاليت دارند. دكه مطبوعاتي قاصدك در طبس تنها مركز فعال در توزيع نشريات و روزنامه‌هاي محلي و سراسري است . تعداد 25 خبرنگار در شهرستان طبس , رويكردها, فعاليت‌ها و اخبار شهرستان را در كوتاه‌ترين زمان اطلاع‌رساني و منعكس مي‌نمايند. طبس داراي نمايندگي دبيرخانه كانون‌هاي فرهنگي و هنري مساجد خراسان جنوبي در شهرستان است و تعداد 49 كانون فرهنگي و هنري در طبس فعاليت دارند. تعداد چهار موسسه فرهنگي قرآن و عترت و سه كتاب‌فروشي در شهرستان طبس نيز فعاليت دارند. شهرستان طبس داراي انجمن نمايش و شركت سينمايي توران فيلم بوده و سه آموزشگاه آزاد هنري و يك‌خانه فرهنگ ديجيتال و دو مركز بازي‌هاي رايانه‌اي در اين شهرستان فعاليت مي‌كنند . از نظر فضاي فرهنگي هنري , اين شهرستان با توجه به وسعت و جمعيت نيازمند توجه و توسعه بيشتري مي باشد به‌طوري‌كه طبس از معدود شهرستان‌هايي است كه فاقد مجتمع فرهنگي و هنري مي‌باشد. در اين شهرستان با پيگيري‌هاي صورت گرفته از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي سينماي ديجيتال در محل سالن آمفي‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي راه‌اندازي شده و اكران فيلم از 4 شهريورماه 94 آغاز گرديده است .
تاریخ به روز رسانی: 1394/08/12
تعداد بازدید: 18672
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal