۱۴۰۱ پنج شنبه ۹ تير
English
صفحه اصلی
1401/02/22 مردمی سازی توزیع عادلانه یارانه ها، طرحی حیاتی و کلیدی برای نظام
مردمی سازی توزیع عادلانه یارانه ها، طرحی حیاتی و کلیدی برای نظام
استاندار خراسان جنوبی گفت: مردمی سازی توزیع عادلانه یارانه ها، طرحی حیاتی و کلیدی برای نظام و کشور است.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ دکتر قناعت با بیان این مطلب در دومین جلسه شورای اداری استان در سال جاری خاطرنشان کرد: دولت مردمی ایران قوی که تحول گرایی را از شعارهای اصلی خود از بدو شروع به کار قرار داده، سند تحولی را با استفاده از نظر نخبگان و اهل فن تدوین نموده است که این سند در حقیقت برنامه، خط مشی و نقشه راه دولت در اجرای برنامه ها می باشد.
وی با تأکید بر این که دولت، صادق الوعد است و خلف وعده نمی کند، تصریح نمود: دولت تمام مسایل کشور را از دو منظر چالش ها و ظرفیت ها مورد بررسی قرار داده و 37 چالش مهم را در این سند اولویت بندی کرده است.
به گفته وی؛ گفتمان دولت سیزدهم بر چهار رکن عدالت محوری، مردم پایه، دانش بنیان و خانواده محوری بنا شده و ایده اصلی در تدوین سند تحول دولت، تولید ملی و سبک زندگی است.
استاندار با تأکید بر این که از محورهای اساسی و مهم در این سند، تحول در اقتصاد کشور است، گفت: این تحولات در 5 حوزه تحول و اصلاحات عمیق در نظام پرداخت و تخصیص یارانه ها، تحول و اصلاحات عمیق در ساختار بودجه ریزی کشور، تحول و اصلاحات عمیق در تجارت و ترانزیت و حمل و نقل، تحول و اصلاحات عمیق در تولید، سرمایه گذاری و اشتغال و نیز تحول و اصلاحات عمیق درغرب زدایی و توجه به اقشار ضعیف برنامه ریزی شده و در دستور کار دولت قرار گرفته است.
قناعت با اشاره به اقدام دولت مبنی بر اصلاح نظام پرداخت یارانه ها، متذکر شد: در این طرح، حذف یارانه ها را نداریم بلکه اصلاح شرایط موجود، ضد فقر و ضد تورم است.
به گفته وی؛ با اجرای این طرح در چهار قلم کالا و برخی اقلام با واسطه گرانی و نابسامانی موقتی را خواهیم داشت .
وی با تأکید بر اقدام شجاعانه دولت مبنی بر ورود به اجرای این طرح، گفت: این طرح در راستای منافع و مصالح نظام اجرا می شود، چرا که از ابتدای انقلاب تاکنون با همه سوبسیدهایی که پرداخت شده است، گرانی کنترل نشده و 85 درصد یارانه ها با خروج از ریل اصلی، اصلاً به سفره مردم نرسیده است.
به گفته وی؛ با پرداخت این یارانه ها که از ابتدای سنگ بنای غلطی داشته، عملاً به جای فقر زدایی، تولید فقر کرده ایم.
استاندار متذکر شد: در تمام دنیا، یارانه به تولید کننده، مصرف کننده یا زنجیره وسط این دو پرداخت می شود در حالی که ما یارانه را به وارد کننده می پردازیم و عملاً نفع یارانه های پرداختی ما برای مردم کشورهایی است که از تولیدات ماکارانی و آرد داخلی ایران استفاده می کنند.
قناعت، قانون، عقل و منطق و نیز مبارزه با فقر را از الزامات اجرای این طرح در دولت سیزدهم عنوان کرد و گفت: بر اساس قانون، دولت مکلف است سیاست ارز ترجیحی را در بودجه سال 1401 بدون هیچ گونه افزایش قیمتی متناسب با شهریور 1400 ساماندهی کند.
وی ادامه داد: هزینه تولید هر کیلو آرد برای دولت 13 هزار تومان است و این آرد با قیمتی کمتر در اختیار نانوایی ها قرار می گیرد حال آن که این آرد در مرزها قیمتی بسیار بیشتر دارد، لذا برای خروج آن از چرخه مصرف، قاچاق آرد و عرضه آن در کشورهای ازبکستان، ترکیه، پاکستان و ... را شاهد هستیم.
به گفته وی؛ در سال 1400 مبلغ 312 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شده در حالی که فقرزدایی نشده لذا دولت با سیاست محوری فقرزدایی اصلاح شیوه پرداخت یارانه را در دستور کار قرار داده است.
استاندار با تأکید بر این که اجرای این طرح، کاری بسیار سنگین و سخت است، گفت:در اجرای این طرح، سه اصل اجماع بین مسئولان نظام در سطح ملی، اقناع افکار عمومی و نخبگان و حمایت از منافع مردم به ویژه اقشار محروم مدنظر قرار دارد.
قناعت با ذکر این نکته که معیشت مردم، خط قرمز دولت است، خاطرنشان کرد:بعد از 7 ماه کار کارشناسی متراکم و مشورت با نخبگان و فعالان اقتصادی ، اجرای این طرح در دستور کار دولت قرار گرفته و رئیس جمهور بر انجام این کار، تأکید دارد.
وی تأکید کرد: اجرای این طرح، به نفع اقتصاد ملی است لذا همه باید کمک کنیم تا طرح مردمی سازی توزیع عادلانه یارانه ها به نحو شایسته ای به نتیجه برسد.
تعداد بازدید: 401
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal